Stomatologia estetyczna kładzie nacisk na aspekty estetyczne naszego uzębienia, na rozwiązania poprawiające wygląd oraz kolor zębów.

Fantastycznym sposobem poprawiania estetyki uśmiechu, w szczególności przednich zębów są licówki. Za pomocą licówek można wybielić zęby, zamknąć przestrzenie i stworzyć piękny szeroki uśmiech. Możemy nawet uzyskać efekt zbliżony do tego po leczeniu ortodontycznym. Licówki mogą zamknąć diastemy, zlikwidować wyszczerbione i skrócone zęby, przebarwienia i plamy. Gdy pacjent z jakiś przyczyn nie może nosić aparatu ortodontycznego lub pokryć zęby koronami, wtedy licówki mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem. Dają efekt szybko i na długi czas. Dzięki licówkom możemy, jeśli warunki na to pozwalają, dowolnie zaprojektować kształt, wielkość i kolor nowych zębów.

Białe i piękne zęby dodają nam uroku i pewności siebie, poprawiają samopoczucie. Mając białe i zdrowe zęby, chętniej i częściej się uśmiechamy, dzięki czemu jesteśmy korzystniej postrzegani przez otoczenie. Niestety kawa, herbata, papierosy a nawet soki owocowe powodują stopniowe szarzenie naszych zębów Kolor zębów zmienia się również z wiekiem, kiedy to dochodzi do zmiany przezierności i koloru zębiny. Na szczęście istnieją profesjonalne metody, które pomogą nam przywrócić śnieżnobiały uśmiech a przez to poprawić naszą samoocenę oraz dobre samopoczucie.

Przed rozpoczęciem wybielania lekarz stomatolog bada stan uzębienia. Zęby z ubytkami powinny być uzupełnione (wypełnienia, szczelne opatrunki). Wypełnienia w odcinku przednim należy wymienić po wybielaniu, ponieważ kolor materiału kompozytowego nie ulega zmianie Przed rozpoczęciem wybielania zęby powinny zostać profesjonalnie oczyszczone z kamienia i osadu.

System gabinetowy – wybielanie jednoseansowe

Zabieg wybielania polega na pokryciu powierzchni zębów specjalnym żelem i aktywowaniu go przy pomocy światła lampy , zwanej akceleratorem. Substancją aktywną odpowiedzialną za wybielanie zębów jest nadtlenek wodoru. Przebarwienia zostają wybielone poprzez ich utlenienie. Atomy tlenu wnikają w głąb szkliwa, a właściwa struktura zęba pozostaje nienaruszona. W przeciwieństwie do innych metod, ta jest bezbolesna , bezpieczna i odbywa się pod kontrolą lekarza.

W trakcie wybielania zębów pacjent może się odprężyć, słuchać muzyki i czuć się całkowicie komfortowo. Rezultat wybielania jest najlepszy ze wszystkich dostępnych metod. Zabieg trwa ok. 60 minut. Podczas jednego zabiegu możemy przywrócić piękną biel wszystkim zębom. Efekt zwykle utrzymuje się przez dwa, trzy lata, a dla podtrzymania efektu białych, lśniących zębów zalecane jest używanie past wybielających.

Efekt wybielania jest widoczny u każdego pacjenta. Tą metodą możemy uzyskać wybielenie od 5 do 14 tonów wg skali Vita.

Po zabiegu obowiązkowa „biała dieta” przez 72 godziny. Nie można spożywać barwiącego jedzenia i picia – to co zabarwi biały obrus, zabarwi też świeżo wybielone zęby.

System domowego wybielania

Jest to metoda wybielania nakładkowego za pomocą żelu Opalescence, którego czynnikiem aktywnym jest nadtlenek karbamidu. Jest to bezpieczny związek chemiczny, występujący w kilku stężeniach, które decyduje o czasie noszenia nakładek – od 30 min. w ciągu dnia do 8 godzin w nocy. W zależności od potrzeby kuracja trwa od 3 do 10 aplikacji.

Nakładki na zęby wykonuje się indywidualnie dla każdego pacjenta. Przeźroczysta, wygodna i elastyczna nakładka zapewnia bezpieczeństwo wybielania podczas snu i jest niezauważalna w ciągu dnia. Pacjent otrzymuje nakładki i strzykawki z żelem Opalescence oraz instruktaż użytkowania. Efekt widoczny jest bardzo szybko, często już po pierwszym zabiegu.

Bardzo ważne są wizyty kontrolne. Przy braku kontroli lekarza nad zabiegiem może wystąpić nierównomierne wybielenie zębów. Natomiast nadmiernie wybielone zęby mogą stać się przeźroczyste i przez to sprawiać wrażenie ciemniejszych, wypełnienia z amalgamatu mogą przeświecać przez tkanki zęba, zęby z nieszczelnymi wypełnieniami mogą dawać dolegliwości bólowe, a zęby, które były nadwrażliwe mogą stać się jeszcze bardziej wrażliwe.

Wybielanie zębów martwych

Wybielanie zębów martwych czyli wewnętrzne jest sposobem rozjaśniania pojedynczych zębów wcześniej leczonych kanałowo, jak również zębów, które zmieniły kolor po urazie. Ząb przed wybielaniem wewnętrznym powinien być skontrolowany zdjęciem rtg by ustalić czy wypełnienie kanałowe jest prawidłowe oraz czy w okolicy tego zęba nie toczy się stan zapalny. Sukces wybielania wewnętrznego jest indywidualny dla każdego przypadku. Ilość wizyt, na których wymienia się wkładki z preparatem wybielającym zależy od stopnia i przyczyn przebarwienia. Wizyty są wyznaczane co 3-7 dni. Po osiągnięciu właściwego efektu, zakłada się środek neutralizujący ząb po czym następuje odbudowa zachowawcza lub protetyczna.

Więcej w tej kategorii: « Implanty Leczenie kanałowe »