Higiena jamy ustnej

Efektem odpowiedniej higieny jamy ustnej jest zdrowy i biały uśmiech. Potrzebna jest systematyczność i odpowiednie środki, jak szczoteczka, pasta i nić dentystyczna. Powinno się myć zęby po każdym posiłku, niestety niewiele osób stosuje się do tej zasady. Absolutnym minimum jest mycie zębów dwa razy dziennie. Olbrzymią rolę odgrywa poprawna technika i czas szczotkowania oraz używanie nici dentystycznych.

Kluczowym elementem, często pomijanym, jest mycie języka, a tam właśnie gromadzą się bakterie powodujące nieświeży oddech. Systematyczne płukanie jamy ustnej płynem antybakteryjnym powinno kończyć cały proces. Regularne badania kontrolne zębów i dziąseł pozwalają na wczesne wykrycie zakażeń. Codzienna i prawidłowo wykonywana profilaktyka pomaga zapobiegać próchnicy i pozwola dłużej cieszyć się zdrowym uśmiechem.

Szczotkowanie zębów jest podstawą higieny jamy ustnej. Odpowiednia technika i czas czyszczenia przekładają się na lepszą kondycję zębów i biel uśmiechu.

Cały proces podzieliliśmy na etapy, które wykonywane zgodnie z opisem, pomogą osiągnąć zamierzony efekt.

Na wilgotną szczoteczkę nakładamy porcję pasty do zębów.

Zaczynamy od zewnętrznej powierzchni zębów, ustawiając szczoteczkę pod kątem 45 stopni do linii dziąseł. Wykonujemy małe, okrężne ruchy, na powierzchni każdego zęba, kontrolując nacisk szczoteczki aby nie był zbyt mocny.

Szczotkujemy zewnętrzne powierzchnie wszystkich zębów.

W ten sam sposób czyścimy również powierzchnie wewnętrzne.

Następnie przechodzimy do powierzchni żujących.

Aby pozbyć się płytki nazębnej z wewnętrznych powierzchni zębów przednich, należy użyć końcówki szczoteczki, wykonując nią małe, okrężne ruchy.

Szczotkując język sprawimy, że oddech staje się świeży na dłużej, zachowując tym samym jamę ustną w czystości.

Płytka nazębna powstaje również na powierzchniach zębów niedostępnych szczoteczce. Dlatego nitki dentystycznej używamy przynajmniej raz dziennie przed snem.

Nadwrażliwość zębów często dotyka ludzi, objawiając się nagłymi lub okresowymi atakami bólu. Zazwyczaj wywoływana jest jedzeniem lub piciem o wyraźnych, mocnych smakach. Czasem wystarcza samo zetknięcie z zimnym powietrzem. Przypadłość powodowana jest odsłonięciem korzeni zębów na skutek cofania się dziąseł. Uszkodzenie lub starcie szkliwa chroniącego dostęp do unerwionej części zęba to druga z przyczyn. Czynności warunkujące rozwój takiego stanu rzeczy to zbyt mocne szczotkowanie, zgrzytanie i zaciskanie zębów, jedzenie i picie produktów osłabiających szkliwo, niedobory witamin oraz różnego rodzaju choroby dziąseł i zębów.

Powinno się leczyć nadwrażliwość, bo jest sygnałem o pojawiających się problemach z zębami. Ból potrafi uniemożliwić normalne funkcjonowanie, dlatego nie warto bagatelizować pierwszych objawów. Odpowiednia profilaktyka pomaga chronić szkliwo. Wzmacnianie zębów fluorem, a także unikanie silnie ścierających past do zębów i rezygnacja z wybielania zębów skutecznie zmniejszy ich nadwrażliwość.