Tylko 40% powierzchni zębów jest czyszczone podczas tradycyjnego mycia szczoteczką do zębów.

Dopiero 30 minut po wypiciu coli, soku z cytryny lub grejpfruta można umyć zęby.

Dziś sama szczoteczka nie wystarczy... Innowacyjne prace protetyczne lub chirurgiczne wymagają od pacjenta nienagannej higieny i staranności. Od tego zależy ich trwałość i funkcjonalność.

Niezbędne są: szczoteczki interdentalne, irygatory, nitki superfloss, szczoteczki jednopęczkowe i wiele innych środków pomocniczych.

W naszym Gabinecie Stomatologicznym uczymy prawidłowego czyszczenia jamy ustnej zarówno dzieci jak i dorosłych.

Głównymi problemami są rozkładające się resztki pokarmowe oraz odkładająca się bakteryjna płytka nazębna, które w efekcie prowadzą do poważnych zmian w obrębie zębów oraz dziąseł. Aby nie dopuścić do tego typu sytuacji należy w odpowiedni sposób usunąć wywołujące je czynniki. Niezbędne do tego są (oprócz codziennej higieny) regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, które powinny być powtarzane co pół roku. Stomatolog nie tylko zadba o zdrowie zębów, ale także zatroszczy się o ich estetykę.

Poprzez regularne wizyty w gabinecie w prosty i przyjemny sposób można uniknąć rozwoju bakterii chorobotwórczych, a także odkładania się osadów. Tym samym łatwo zniwelować ryzyko rozwoju próchnicy oraz poważniejszych chorób zębów i dziąseł, mogących prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż zaniedbane zęby mogą być ogniskiem zapalenia zębopochodnego w odległych narządach, a u pacjentów z zapaleniem przyzębia nie tylko wzrasta ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, ale również cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Choroba przyzębia i głębokie kieszonki przyzębne są magazynem dla tych samych bakterii, które kolonizują jamę ustną i umiejscawiają się w blaszkach miażdżycowych, czyli inicjują zapalny proces miażdżycowy.

Wykonujemy następujące zabiegi profilaktyczne:

1. Instruktaż higieny (nauka prawidłowego czyszczenia jamy ustnej)

2. Usuwanie kamienia i złogów nazębnych

Główną przyczyną próchnicy, a także chorób dziąseł i przyzębia jest gromadząca się płytka nazębna, a w konsekwencji jej nieusunięcia – kamień nazębny. Zapobieganie powstawaniu płytki oraz kamienia nazębnego, a także skuteczne ich usunięcie to jedyna droga do uniknięcia problemów związanych z chorobami zębów i przyzębia. Do dyspozycji mamy ultradźwiękowe urządzenia piezoelektryczne Satelec oraz skaler powietrzny Sonicflex a także piaskarkę Prophyflex .

Płytka nazębna ma duże skłonności do mineralizacji, co prowadzi do odkładania się kamienia nazębnego. Złogi powinny być usuwane 1-2 razy w roku, a w przypadku istnienia zmian zapalnych 3-6 razy w roku. Systematyczne usuwanie złogów jest w pełni skuteczne przy jednoczesnym zachowaniu wzorowej higieny jamy ustnej. W przeciwnym wypadku złogi kamienia narastają bardzo szybko.

Kamień nazębny powinien być usuwany na pierwszej wizycie pacjenta w gabinecie stomatologicznym z następujących powodów:

– umożliwia właściwą ocenę uzębienia i stanu przyzębia,

– jest niezbędne przed leczeniem zachowawczym, periodontologicznym, ortodontycznym i protetycznym,

– gojenie po zabiegach chirurgicznych przebiega szybciej po oczyszczeniu zębów z kamienia i miękkich złogów,

– jest absolutnie konieczne przed zabiegami estetycznymi, jak wybielanie zębów,

– jest niezbędne przed zabiegami fluoryzacji kontaktowej.

Wskazania do profesjonalnego oczyszczenia powierzchni zębów:

– eliminacja niedokładności zabiegów higienicznych wykonywanych w domu,

– zwiększona skuteczność zapobiegania próchnicy i chorobom przyzębia,

– motywacja do skutecznej higieny domowej,

– ułatwienie leczenia zachowawczego, periodontologicznego i ortodontycznego,

– wstęp do wybielania zębów,

– piaskowanie zębów.

3. Fluoryzacja zębów (stosujemy lakiery i pianki z fluorem)

Lakierowanie (fluoryzacja) zębów to zabieg profilaktyczny mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę.

Fluor stosowany w postaci lakierów fluorowych:

•remineralizuje (naprawia) ogniska próchnicy początkowej, zapobiega próchnicy u dzieci i dorosłych,

•zapobiega powstawaniu próchnicy wtórnej wokół wypełnień, wkładów koronowych i uzupełnień protetycznych,

•zapobiega powstawaniu próchnicy w przebiegu leczenia aparatami stałymi,

•znosi nadwrażliwość szyjek zębowych.

Lakierowanie zębów można przeprowadzać u najmłodszych dzieci - gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne oraz u dorosłych. Lakierowanie u dzieci powinno przeprowadzać się raz na trzy miesiące, natomiast u dorosłych raz na sześć miesięcy. Zabieg fluoryzacji najkorzystniej jest przeprowadzać po profesjonalnym wyczyszczeniu zębów (saling, piaskowanie).

Lakierowanie zębów polega na wcieraniu w powierzchnię zębów preparatów fluorkowych (np. Fluor Protector, Duraphat).

Innym przykładem fluorkowania kontaktowego są okłady z żelu lub pianki zawierającej fluor. Zabieg fluoryzacji jest bezbolesny, po zabiegu pacjent powinien przez ok.1,5 godz. nie płukać jamy ustnej, nie pić i nie jeść.

4. Uszczelnienie bruzd i szczelin (lakowanie)

Lakowanie to zabieg profilaktyczny, który ma na celu zapobiegać powstawaniu próchnicy w bruzdach i anatomicznych zagłębieniach zębów. Polega na oczyszczeniu zęba a następnie wypełnieniu bruzd i szczelin płynnym uszczelniaczem – lakiem szczelinowym.

Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami zalegania resztek pokarmowych, trudnymi dla dokładnego oczyszczenia a to sprzyja powstawaniu próchnicy już we wczesnym okresie uzębienia stałego. Stosowane obecnie laki szczelinowe zabezpieczają mechanicznie przed próchnicą oraz uwalniają fluor do tkanki zęba.

Zabieg lakowania przeprowadza się na zębach zdrowych - wolnych od próchnicy. Jeżeli mamy do czynienia z niewielką próchnicą w obrębie bruzd to można zastosować tzw. poszerzone lakowanie, które polega na oczyszczeniu zęba z początkowych zmian próchnicowych i wypełnieniu poszerzonych szczelin. Lakowanie można przeprowadzać na trzonowcach mlecznych i stałych, na zębach przedtrzonowych, a także w anatomicznych zagłębieniach górnych bocznych siekaczy stałych. Zabieg lakowania jest bezbolesny. Zęby lakowane należy regularnie kontrolować, ponieważ lak poddawany siłom żucia ulega ścieraniu i niekiedy może zostać częściowo lub całkowicie utracony, wymaga wówczas uzupełnienia lub wymiany.

5. Nieinwazyjne leczenie początkowej próchnicy w zębach mlecznych (remineralizacja i impregnacja)

Remineralizacja szkliwa

Jest to metoda leczenia próchnicy początkowej, zarówno zębów mlecznych jak i stałych, gdy nie ma jeszcze ubytku, tylko plama próchnicowa. Leczenie polega na miejscowym stosowaniu związków fluoru w postaci lakieru lub wapnia w postaci specjalnej odżywki Tooth Mouse.

Impregnacja – lapisowanie

Jest stosowana przy próchnicy wczesnej, kwitnącej i wielopowierzchniowej zębów mlecznych, gdy leczenie w sposób tradycyjny jest niemożliwy. Zabieg polega na przesyceniu tkanki próchniczej roztworem azotanu srebra oraz strącalnikiem. Utwardza to rozmiękłe tkanki oraz chroni ząb przed bólem. Efekt uboczny to zmiana koloru chorego zęba na czarny. Wykonuje się trzykrotnie w odstępach tygodniowych, z powtórzeniem po kilku miesiącach.

Więcej w tej kategorii: « Diagnostyka